האם גם אתה סובל מכאבים בכתף? מתקשה להרים את היד? מוגבל בתנועות הכתף? ייתכן שגם אתה סובל מתסמונת הכתף הקפואה! אז מה זה בעצם כתף קפואה ומדוע חשוב לפנות באופן מיידי לאבחון וטיפול אצל פיזיותרפיסט?

כתף קפואה, Frozen Shoulder Syndrome (Fss), היא תסמונת קלינית המתארת הגבלה אקטיבית ופסיבית בתנועת מפרק הכתף (Glenohumeral joint), ולכן לקושי וכאב בביצוע פעולות יום יומיות, כגון: הרמת חפץ ממדף גבוה, לבישת מעיל, סגירת חזייה, חגירת חגורת בטיחות ברכב, וכו'. ההגבלה מלווה בכאבים, ללא ממצא של ליקוי פנימי בכתף ומסיבה שאינה ידועה. שכיחות התסמונת מוערכת בעד כ- 2%-5% מהאוכלוסיה. כתף קפואה מופיעה לרוב בכתף אחת, נדיר שתחזור על עצמה פעמיים באותה כתף.

במקרה של הופעת מגבלה בטווחי התנועה והופעת כאבים בכתף, ישנה חשיבות בפנייה מהירה אל פיזיותרפיסט מוסמך לצורך קבלת אבחון מהיר. משך הזמן מרגע הופעת המגבלה הראשונית ועד לפנייה אל פיזיותרפיסט הינו גורם קריטי להצלחת הטיפול בכתף קפואה! נמצא כי כאשר המטופל פנה לטיפול בשלב מוקדם של המחלה, לעיתים כאשר ניתנה לפניה זריקת סטרואידים או זריקת PRP לכתף (שיעילותה פוחתת גם כן עם חלוף הזמן וכמו כן כשאין שיקום פיזיותרפיה לאחריה), שיקום פיזיותרפיה נמצא ככלי יעיל לטיפול בכתף קפואה. לכן, ישנה חשיבות בהגעה מהירה לאבחון אצל פיזיותרפיסט, זאת במטרה לקבל שיקום פיזיותרפיה מיטבי עד להתאוששות ולחזרה לעצמאות תפקודית מהירה ככל האפשר.

ניתן לחלק את התסמונת לארבעה שלבים מרכזיים, על פי התסמינים הקליניים:

1. השלב הכואב (The painful stage)- שלב זה מאופיין בכאב חזק בכתף בזמן הפעלת הכתף, עם קושי להגדיר את מיקומו, המחמיר בדרך כלל בשעות הלילה. לרוב לא יוכל הלוקה בה לתאר אירוע שגרם לתחילתו או גורמים להחמרתו או הקלתו. שלב זה נמשך בין חודשיים לתשעה חודשים. החולה מרגיש הקלה במנוחת היד, ונוטה לא להפעילה. בשלב זה קיימת הגבלה תפקודית משמעותית בתנועות הכתף. 2. שלב הקפיאה freezing stage)) – לאחר השלב הכואב מופיעה הגבלה אקטיבית ופאסיבית בטווח התנועה בכתף (ROM=range of movement) ההולכת ומחמירה. בשלב זה ישנה פגיעה משמעותית בטווחי התנועה בכתף, המתבטאת בקושי משמעותי בביצוע תנועות הרוטציה הפנימית והחיצונית בכתף. 3. שלב הנוקשות (Stifness stage) – בשלב זה נמשכת ההגבלה האקטיבית והפאסיבית בטווח התנועה בכתף, אולם דרגת הכאב פוחתת משמעותית. 4. שלב ההפשרה (Thawing stage) – אורך שלב זה משתנה בין חולה לחולה, אך לרוב לא נמשך למעלה מעשרים ושישה חודשים. שלב זה מאופיין בחזרה הדרגתית לטווחי תנועה נורמליים תוך הקלה ניכרת בכאב ואי הנוחות בכתף.

ישנה מחלוקת בנוגע לגורמי התסמונת. יש הגורסים כי היא נגרמת ע"י הידבקות הנוזל הסינוביאלי במפרק. דעה נוספת היא כי התכווצות הרקמה במפרק, היא שמקטינה את טווח התנועה. דעה נוספת מציעה כי הסיבה היא דווקא מחלות פנימיות כמו סוכרת ופתולוגיות כתוצאה מטראומה חיצונית. על אף מחקרים רבים שנערכו בנושא, הגורמים לתסמונת נותרו שנויים במחלוקת.

במקרה של הופעת מגבלה בטווחי התנועה והופעת כאבים בכתף, ישנה חשיבות בפנייה מהירה אל פיזיותרפיסט מוסמך לצורך קבלת אבחון מהיר. זמן ההמתנה עד לפנייה אל פיזיותרפיסט הינו גורם קריטי להצלחת הטיפול בכתף קפואה! נמצא כי כאשר המטופל פנה לטיפול בשלב מוקדם של המחלה, לעיתים כאשר ניתנה לפניה זריקה (שיעילותה פוחתת גם כן עם חלוף הזמן), שיקום פיזיותרפיה נמצא ככלי יעיל לטיפול בכתף קפואה. לכן, ישנה חשיבות בהגעה מהירה לאבחון אצל פיזיותרפיסט, זאת במטרה לקבל שיקום פיזיותרפיה מיטבי עד להתאוששות ולחזרה לעצמאות תפקודית מהירה ככל האפשר.

סובל מכאבים בכתף? מוגבל בתנועות הכתף? מעוניין בקבלת ייעוץ אצל פיזיותרפיסט מוסמך? זקוק לשיקום פיזיותרפיה לפני או לאחר זריקה? מועד הפנייה הראשוני לאבחון, ייעוץ וטיפול אצל הפיזיותרפיסט הינו משמעותי להצלחת הטיפול! התקשר אלי עוד היום, אני מבטיח לעשות ככל יכולתי לקבוע את הטיפול הראשון תוך 24 שעות מרגע הפניה אלי, אני מבצע טיפולי פיזיותרפיה בחריש, פרדס חנה, מצפה אילן, עפולה ובסביבה.

ניתן לקבל מידע נוסף על אופי הטיפול כאן ומידע על מחירים כאן.