כאב במרפק הנו אחד מהכאבים היותר נפוצים שבהם אני נתקל במכון פיזיותרפיה בראשון לציון וגם בטיפולי הבית שאני מבצע. כאבים במרפק יכולים לנבוע מכמה סיבות עיקריות שאמנה בהמשך, את הכאב אפשר לסווג לפי מיקומו:

  1. כאב בחלקו הפנימי של המרפק
  2. כאב בחלקו החיצוני של המרפק
  3. כאב במרפק עם הקרנה לכף היד

כאב חיצוני במרפק יכול לנבוע משחיקה של הגיד המשותף למיישרי כף היד, בטח שמעת את הביטוי ״מרפק טניס״, מדובר במקרה נפוץ ביותר במכון. באופן מתיע, מרפק טניס אינו מאפיין דווקא שחקני טניס ונגרם לרוב משימוש יתר בגיד. אני נתקל גם בהרבה מקרים שבהם לא מדובר רק במרפק טניס או שלא מדובר במרפק טניס כלל. העצב הרדיאלי עובר לאורך הזרוע ולאחר מכן עובד לאורך האמה, מתפצל ואף מגיע עד לכף היד. אחת ההתפצלויות של העצב הרדיאלי מגיעה לתעלה שעוברת בתוך אחד משרירי האמה ושם יש עליו לחץ, זה כואב ואם לא מבוצע אבחון נכון, המטופל עלול לקבל בטעות טיפול שלא נוגע בבעיה במלואה או בכלל.

כאב פנימי במרפק הנו נדיר יותר, לרוב מדובר המקרה דומה למרפק טניס עם השרירים המכופפים של כף היד, פתולוגיה זו נקראת מרפק גולף. לעתים מדובר דווקא בלחץ על העצב האולנרי. העצב האולנרי הוא עצב מרכזי גדול העובר לאורך הזרוע. הוא אחראי על תנועה ועל תחושה בחלקים מהזרוע וכף היד. הוא מאפשר את תנועות כף היד המורכבות כגון: כתיבה, הקלדה והחזקת חפצים, המהווים פעולות קריטיות בחיי היום יום.

העצב האולנרי עובר לאורך מנהרה קטנה בחלק האחורי של המרפק, שנקרא המנהרה הקוביטלית והוא מוגן היטב בתוך מנהרה זאת, אך הוא עלול גם להידחס לפעמים, וכתוצאה מכך זה גורם לתסמונת המנהרה הקוביטאלית.

מטופלים עם תסמונת המנהרה הקוביטלית חשים בעקצוצים לאורך צידה הפנימי של האמה, בחולשה בשרירי כף היד ובכאב לאורך כל הצד הפנימי של המפרק.

אבחון

הפיזיותרפיסט יבצע את הבדיקה הראשונית הכוללת סדרה של בדיקות, כדי לזהות את הגורם לכאב. כמו כן, ייבדק אם קיימות מגבלות בתחושה ובתפקוד השריר.

הטיפול בכאבים במרפק

הטיפול בכאבים במרפק, בדומה לטיפולים אחרים, הנו ממוקד ממצאים. הטיפול עשיו לכלול טיפול הזרקה כמו טיפול PRP שמבוצע ע״י אורתופד אך לרוב הטיפול יבוצע בפיזיותרפיה ויכלול:

1. ביצוע תרגילים כדי להגדיל את טווח התנועה. התרגילים נועדו כדי לעודד תנועות מורכבות של כף היד.

2. תרגילי חיזוק לקבוצות שרירים שונות. הדוגמאות כוללות כיפוף ויישור המרפק, תנועות סיבוביות של אמת היד, לחיצה על חפץ שמחזיקים ביד והחזקתם של חפצים קטנים יותר בין האצבעות. כמו כן, במרפק טניס או במרפק גולף אחד הטיפולים היעילים ביותר הנו חיזוק תוך כדי התארכות השריר.

3. ביצוע תרגילי מתיחה עדינים של העצב, כדי להוריד את הדחיסה המופעלת ולהגדיל את זרימת הדם לעצב. טכניקות מתקדמות יותר, כוללות עיסוי וטיפול ידני שיבוצע על ידי הפיזיותרפיסט, לעתים אף באזורים מרוחקים מאזור הכאב, לדוגמא, בצוואר.

יש לך כאבים במרפק ? תתקשר/י עוד היום ונתאם פגישה

הפיזיותרפיה עוזרת לשקם ולשפר את התפקוד באמצעות שיפור התנועה במרפק, מפחיתה את הכאב ומחזקת את השרירים המעורבים. ככל שנתחיל בטיפול מוקדם יותר, כך נוכל להשיג תוצאות טובות ותהליך הריפוי יהיה מהיר יותר. פיזיותרפיסט גם יכול לעזור למטופלים להימנע מפעילויות הגורמות לכאב ואי נוחות או לחליפין, למצוא פתרונות ביניים עד לפתרון הבעיה.

לחץ עצבי עלול להיות מצב מכאיב המגביל את היכולת לבצוע המטלות יום יומיות. הפיזיותרפיסט יכול להציע פתרונות פשוטים ותרגילים כדי להגדיל את תנועת המפרק, תוך הורדת הכאב.

אני מחוייב לעזור לך לחיות חיים בריאים, בתפקוד מיטבי ונטולי כאב ככל האפשר. אם את/ה סובל/ת מכאב כלשהו או ממגבלות המשפיעות על הפעילויות היומיומיות שלך, אני יכול לעזור לך ! אני מטפל מבצע טיפולי פיזיותרפיה בחריש, פרדס חנה, מצפה אילן, עפולה ובסביבה, אשמח לענות לכל שאלה ולתאם טיפול, אני מבטיח לעשות ככל יכולתי כדי שתקבל טיפול תוך 24 שעות מרגע הפניה.

ניתן לקבל מידע נוסף על אופי הטיפול כאן ומידע על מחירים כאן.