שרירי ה-Hamstrings (״מיתרי חזיר״) הנמצאים בחלק האחורי של הירך, מורכבים משלוש קבוצות שרירים, שרירים אלה הנם אחד המקורות הנפוצים לכאבי ברכיים. פציעות בשרירים אלה נפוצות בקרב ספורטאים המשתתפים בענפי ספורט כגון כדורגל או כדורסל, והם נפוצים גם בקרב מתאמני סוף השבוע – אנשים שלא מתאמנים בדרך כלל אך מבצעים פעילות ספורטיבית אחת לשבוע כמו גם אצל אנשים שעושים הליכות, ג'וגינג, או רצים מבלי שביצעו קודם לכן תרגילי חימום ומתיחה מתאימים.

קבוצת שרירים זו מאפשרת את כיפוף הברכיים והיא משחקת תפקיד קריטי בכל פעילות המערבת את חלק הגוף התחתון. גידי הברך שלכם מתכווצים עם כל צעד שאתם מבצעים, מטיפוס בגרם המדרגות או כניסה ויציאה מהמכונית. זו אחת הסיבות לכך שיש לשרירים אלה פוטנציאל גבוהה לגרום לכאבים בברך.

האנטומיה של שרירי ה-Hamstrings

 

שלושת קבוצות השרירים המרכיבים את גידי הברך, כוללים את השרירים: Biceps femoris, Semi-membranosus ו-Semi-tendinosus. פגיעה באחד מהשרירים האלה עלולה לגרום לכאבי ברכיים, לאו דווקא בחלק האחורי של הברך אלא גם בחלקה הקדמי.

הסיבות לפציעות בשרירי גיד הברך

לחץ פתאומי ומופרז על קבוצת שרירים זאת הוא גורם שכיח לפציעה. אדם עם היסטוריה קודמת של פציעות בגידי הברך, נמצא בסיכון מוגבר להיפצע מחדש. מתיחתם של שרירי גיד הברך ואי ביצועם של תרגילי חימום מספיקים, עלולים גם לגרום לפציעות. כמו כן, טווח תנועה קטן מדי לכיפוף בירך עלול גם לגרום לכאבים בברך, זה מעיד על קיצור בשרירי ה-Hamstrings.

תפקיד הפיזיותרפיסט

 

תפקידו של הפיזיותרפיסט חשוב מאד בניהול הטיפול במטופלים עם פציעות בגידי הברך בפרט או במבנים נוספים בברך בכלל. בתחילת הטיפול יש להבין כיצד התרחשה הפציעה ולבצע בדיקה קלינית כדי לוודא את מידת הפציעה ואת מעורבותם של קבוצות השרירים או המבנים האחרים בכך. דבר זה יעזור ליצור את הבסיס לתוכנית טיפול בטוחה ויעילה.

הפיזיותרפיסטים ירשמו ויפקחו על תוכנית תרגול מובנית. התרגול הזה יכלול:

  1. תרגילים לחיזוק השריר – כולל תרגילי חיזוק במצב סטטי ודינמי, כדי להגיע לחוזק מספק בשרירים.

  2. טווח התנועה – כולל תרגילים פאסיביים ואקטיביים כדי להגדיל את טווח התנועה, בצורה חלקית או מלאה מבחינת טווח התנועה. דבר זה עוזר לשמור על הטווח ומוריד את המתיחות בשריר.

 

שחזור/שיקום השליטה

בנוסף לשיקום החוזק והניידות, מטרה חשובה נוספת של הפיזיותרפיה היא שחזור השליטה על השרירים ועל האיזון בעקבות הפציעות בגידי הברך.

כשמתרחשת פציעה בגיד הברך, יחס החוזק בין שרירי הארבע ראשי בירך וגיד הברך, מושפעים גם. תחושת חולשה או התכווצות בגיד הברך (כתוצאה מהפציעה) עלולים להוות סיכון מוגבר בפגיעה ב-ACL (רצועה צולבת קדמית), שהיא אחת הרצועות שמקנות את היציבות לברך. חוסר איזון זה מהוון סכנה וסיבה ברורה לכאבים בברך.

התרגילים כוללים את השיפורים מבחינת האיזון, הרמת משקל ובשינויים בלתי צפויים בכיוון, שיכולים לשפר את החוזק והיציבות בשרירי גידי הברך. עבור ספורטאים המתאוששים מפציעות בגיד הברך, הפיזיותרפיסט יעבוד תחילה על השליטה המוטורית ויעזור בתרגול ואימון התנועות של הספורטאי באופן ספציפי.

אם אתם מתאמנים חובבים ספורטיאים הסובלים מפציעה בגידי הברך, הפיזיותרפיה יכולה לעזור. למעשה, היקף הטיפול של הפיזיותרפיה הוא הרחק מעבר לפציעות בגיד הברך וזה כולל הקלה בכאבים ושיקום התפקודיות בכל פגיעה שהתרחשה בשרירי הגוף. אשמח לעזור לך, אני מבצע טיפולי פיזיותרפיה בחריש, פרדס חנה, מצפה אילן, עפולה ובסביבה.

ניתן לקבל מידע נוסף על אופי הטיפול כאן ומידע על מחירים כאן.